Spremljanje kooperantov
Spremljanje kooperantov
Poseben poudarek in razmislek je pri določanju materialnih prometov potrebno nameniti spremljanju kooperacij. Poglejmo kar shemo materialnih pretokov kooperacij in ob njih razmislimo o določenih problematičnih področjih.

Potek kooperacije
Za primer bomo vzeli klasično vodenje kooperacij. Kooperantu najprej predamo material (bodisi dodelavni material, polizdelke ali celo izdelke). Na shemi smo tak dokument označili z 2K.
Kooperant material najprej uskladišči. Ko vrši kooperacijo izdaja material iz svojega skladišča v svojo proizvodnjo (na shemi z dokumentom 3K). Material oplemeniti s svojo storitvijo (1L, več o tem kasneje). Ko je proces kooperacijska proizvodnja zaključena, nam preda gotove izdelke (ki so v nadaljnem procesu lahko bodisi material, polizidelki ali celo izdelki) nazaj v proizvodnjo (kar na shemi označimo z dokumentom 1K).
Če kooperant predaja gotove izdelke postopoma (npr. v saržah po 100), fakturira pa jih npr. mesečno, moramo vzpostaviti mehanizem, ki nam bo omogočal preverjanje, ali so njegove parcialne rekapitulacije (1L) soglasne z zaračunanimi storitvami. V ta namen odpremo mehanizem zbirnega fakturiranja (na shemi označen 1Z), ki nam zbira posamezne rekapitulacije (1L).
Nastavimo proizvodno celico za kooperante kot na gornji shemi, da vhod materiala prihaja s porabo materiala (dogodkom 3K), se oplemeniti z storitvami (dokument 1L) in izda neposredno nazaj na proizvodno skladišče ob uporabi.
 |
Katera vrsta dokumenta za kreiranje delovnega naloga se bo uporabila (v tem primeru 6K), nastavljamo pri resursih.
Pri resursih za zunanje operacije poleg subjekta (kooperanta) določimo tudi vrsto dokumenta (6K), s katero bomo spremljali delovne naloge pri kooperantih. |
S tako nastavitvijo lahko spremljamo v proizvodnji kooperacije s posebnim modulom, ki nam ob prevzemu gotovih (z dokumentom 1K) avtomatsko generira promete (dokumente) 6K, 3K in 1L (po ceniku operacij, vnešenim med storitve v šifrantu identov). Več o modulu kooperacij najdete v navodilih za spremljanje proizvodnje.
Kaj nam prinese taka organizacija?
Pomembna postavka pravilnega spremljanja proizvodnje je ustrezno vrednotenje, ki nam da podlago za kalkulacijo lastne cene. Gotovi izdelki, ki jih prejemamo po gornji metodi so (enako kot izdelki drugih delovnih nalogov) vrednoteni po formuli

To pa pomeni, da bomo izdelke kooperacij sprejemali po ceni, ki vsebuje tako našo ceno materiala kot zaračunano storitev (lastna cena kooperacije). Več o vrednotenju proizvodnje je opisano v poglavju Računanje lastne cene izdelka v delovnih nalogih.
 |
Uporaba zbirnega fakturiranja ima še dodatno prednost. Ob prevzemih nam ni potrebno poznati cene storitev kooperanta in lahko operiramo s ceno 0. Ko nam kooperant izstavi zbirni račun (1Z), z vnosom cen pri pozicijah zbirnega prevzema spremenimo cene na internih dokumentih izdaje (1L), ki so z vnašanim dokumentom povezane.
Ko se spremenijo cene na dokumentu (1L), ki določa ceno opravljenih storitev, ponoven preračun prometov popravi lastno ceno izdelka (samo ob nezaključenem obdobju).
|