
Automatic backup to cloud
Takrat, ko izpolnjujemo vse pogoje za ročno varnostno kopiranje, lahko nastavimo tudi avtomatiko, ki bo ob določenem času izvedla prenos baze na Telekomov strežnik sama.
Avtomatsko varnostno kopiranje v oblak smo trenutno uredili preko aplikacije Windows Task Scheduler in s pravilno nastavljenimi parametri na bližnjici, ki poženejo proces varnostnega kopiranja v oblak.
Preden nastavimo parametre na bližnjico si pripravimo potrebne podatke, ki jih bomo uporabili za defineranje parametrov. Potrebujemo:
- uporabnika in geslo, ki ima dovolj pravic za izvedbo varnosntega kopiranja v oblak,
- točne nazive (poimenovanje) baz, ki bi jih radi prenašali v oblak,
- poln dostop do strežnika, saj preko PANTHEON klienta (se pravi klienta, ki ni na strežniku) avtomatskega izvajanja ne moremo poklicati/zagnati.
Parametri, ki jih ki jih moramo upoštevati za avtomatsko izvajanje so:
parameter, ki definira avtomatsko prijavo uporabnika s pravicami za avtomatsko varnostno kopiranje
parameter, karmor navedemo točne nazive baz, ki jih želim varnostno prenesti v oblak (v primeru večih baz jih ločimo z znakom podpičje ' ; ')
parameter, ki omogoča celovito varnostno kopiranje
parameter, ki določa, kam bomo pošiljali varnostno kopijo - v primeru, da ni določen, se bo varnostna kopija izvedla samo na disk
parameter, ki določa enkripcijo arhiva
Parametre za avtomatsko izvajanje varnosntega kopiranja nastavimo tako, da ustvarimo bližnjico do izvorne Pantheon.exe datoteke. Pantheon.exe izvorna datoteka se nahaja na direktoriju, kjer je nameščen program PANTHEON, navadno nekje v direktoriju "C:/Datalab/Pantheon".
Do Pantheon direktorija lahko dostopamo tudi preko bližnjice na desktopu tako, da nanjo pritisnimo desni miškin klik, izberemo 'Lastnosti' / 'Properties' in kliknemo na 'Odpri mesto datoteke' / 'Target'.

Slika 1: Če z desnim miškinim klikom pritisnemo na Pantheon bližnjico, iz menija, ki ga ponudi sistem Windows izberemo 'Properties' / 'Lastnosti'.

Slika 2: Odpremo direktorij, kamor je nameščena izvorna 'Pantheon.exe' datoteka s klikom na 'Open File Location' / 'Odpri mesto datoteke', ali pa se preko File Explorerja / Raziskovalca postavimo na pot, ki je navedena pod vrstico 'Target' / 'Pot'.
V direktoriju, kamor je nameščen PANTHEON poiščemo datoteko Pantheon.exe in iz nje ustvarimo novo bližnjico. Novo bližnjico do izvorne datoteke ustvarimo tako, da z desnim miškinim klikom ob odprtju Windows menija na Pantheon.exe izberemo 'Create Shortcut' / 'Ustvari bližnjico'. Ko ustvarimo novo bližnjico, na njo kliknemo levi miškin klik, in izberemo 'Properties' / 'Lastnosti'. Odpre se nam novo okno, ki opisuje podrobnosti o bližnjici.

Slika 3: Primer direktorija, kamor je nameščen PANTHEON. S klikom na 'Create shortcut' / 'Ustvari bližnjico' se bo v tem direktoriju ustvarila nova bližnjica, na kateri bomo nastavili prej omenjene parametre. Po privzetem se ta bližnjica imenuje 'Pantheon.exe - Shortcut' / 'Bližnjica do Pantheon.exe'. Bližnjico lahko preimenujemo po želji. Priporočamo tudi, da bližnjico skrbno shranite in onemogočite dostop do nje ostalim uporabnikom. Nova ustvarjena bližnjica se bo zaganjala, ko pridemo do koraka, kjer bomo nastavili task / izvajanje preko Windows Task Scheduler.

Slika 4: Na novo ustvarjeni bližnjici sedaj z desnim miškinim klikom izberemo 'Properties' / 'Lastnosti'. Odpre se novo okno, kamor bomo pod 'Target' / 'Pot' vnesli primerne parametre.
Splošen primer parametra, ki ga lahko vključimo v bližnjico:
/L=AD: /BCKP:DB=mojaBaza /BCKP:FULL /BCKP:CLOUD

Slika 5: Pod poljem 'Target' / 'Pot' dodamo parameter takoj za samo, prednastavljeno potjo.
Primer, kako naj bi izgledal celoten zapis v polju 'Target' / 'Pot':
C:\DataLab\Pantheon.exe /L=AD: /BCKP:DB=mojaBaza /BCKP:FULL /BCKP:CLOUD
Ko določimo parameter na bližnjici pomeni, da skozi to bližnjico z dvoklikom ali Entrom zaženemo varnostno kopiranje v oblak. Ko se ta bližnjica zažene, bo v ozadju sprožila proces prenosa na Telekomove strežnike. Priporočamo, da bližnjico skrbno zakrijete in onemogočite ostalim uporabnikom, ki po možnosti uporabljajo vašo delavno postajo ali strežnik.
Ko bo bližnjica skrbno zakrita je pripravljena, da jo zaženemo ob določenem času, katerega definiramo preko aplikacije Windows Task Scheduler.
Vsa splošna navodila za uporavlanje z Windows Task Scheduler najdemo na naslovu tukaj.
Poglejmo si primer ustvarjanja preprostega (basic) taska / opravila za avtomatski zagon programa. Recimo, da svojo bazo želimo varnostno kopirati vsak petek po službi, recimo ob 17:00.

Slika 6: V meniju Start sistema Windows poiščemo aplikacijo 'Task Scheduler' / 'Razporejevalnik opravil' in jo odpremo s polnimi admin. pravicami.

Slika 7: Izberemo 'Create Basic Task' in sledimo navodilom čarovnika.

7a.) V prvem koraku navedemo ime opravila ter opišemo splošen opis.

7b.) V drugem koraku navedemo, kdaj bi avtomatiko radi izvajali. Smiselno je izbirati med Dnevni, Tedenskim in Mesečnim. V mojem primeru sem izbral trigger enkrat tedensko, uporabnikom pa priporočamo, da si nastavijo avtomatiko po lastnih potrebah.

7c.) V tretjem koraku še bolj natačno navedemo, kateri dan in ob kateri uri naj se izvede zagon bližnjice, na kateri so nastavljeni parametri za avtomatski zagon. Jaz sem izbral Friday, pod Start pa definiral, kdaj naj opravilo začne veljati in ob kateri uri naj se začne izvajati.

7d.) V četrtem koraku definiramo, kaj naj opravilo stori ob času, ki smo ga nastavili v prejšnem koraku. Izberemo 'Start a program'.

7e.) V petem koraku navedemo pot do bližnjice, ki smo jo predhodno nastavili v začetnih korakih. V polje Add arguments (optimal) pa navedemo parametre, ki smo jih prav tako že nastavili na bližnjici. S klikom Next > smo se približali koncu.

7f.) V šestem im hkrati zadnjem koraku lahko še preverimo nastavitve, ki smo jih uveljavili. S klikom na gumb Finish smo zaključili z namestitvijo avtomatike.
Avtomatsko prenašanje v cloud je sedaj nastavljeno. Vsa ustvarjena opravila lahko kadarkoli dodajamo ali izbrišemo preko vmestnika Windows Task Scheduler.