PANTHEON™ navodila

 Kazalo
 Glavna stran - Dobrodošli v PANTHEON navodila
[Collapse]PANTHEON
 [Collapse]Vodiči za PANTHEON
  [Collapse]Vodič po PANTHEON-u
   [Expand]Pomoč
   [Expand]Nastavitve
   [Collapse]Naročila
     Masa tiskanja
    [Expand]Množično tiskanje naročil
     Shema delovanja naročil
    [Collapse]Naročila kupcev
      Potek naročila kupcu
      Realizacija naročila kupca
     [Collapse]Izdan predračun kupcu
       Pretvornik valut
      [Expand]Ukazna vrstica naročila kupca
       Glava naročila kupca
      [Expand]Pozicije naročila kupca
      [Expand]Opravilna vrstica pozicij naročila kupca
       Popust
       Popust
       Podatki o vrednosti naročila kupca
       Avtorizacije nad naročili kupcev
    [Expand]Naročila dobaviteljem
    [Expand]Načrtovanje naročil
    [Expand]Kreiranje naročil dobaviteljem
    [Expand]Odpremna lista
    [Expand]Obračun naročil kupcev
     Obračun naročil dobaviteljem
     Izpis UPN
    [Expand]Izpis posebnih položnic
    [Expand]Pregled pozicij naročil
     Kreiranje naročil v tuji valuti
   [Expand]Proizvodnja
   [Expand]Blago
   [Expand]Servis
   [Expand]Denar
   [Expand]Kadri
   [Expand]Namizje
   [Expand]Analitika
   [Expand]Sporočila programa
   [Expand]Uradna pojasnila
   [Expand]Sistemsko okolje
   [Expand]Dodatni programi
    Slovar izrazov
   [Expand]Zastareli produkti
  [Expand]Vodič po PANTHEON Farming
  [Expand]Vodič po PANTHEON Retail
  [Expand]Vodič po PANTHEON Vet
 [Collapse]Uporabniški priročniki za PANTHEON
  [Expand]Uporabniški priročnik za PANTHEON
  [Expand]Uporabniški priročnik za PANTHEON Retail
  [Expand]Uporabniški priročnik za PANTHEON Vet
[Collapse]PANTHEON Web
 [Collapse]Vodiči za PANTHEON Web
  [Expand]Vodič po PANTHEON Web Light
  [Expand]Vodič za PANTHEON Web Terminal
  [Expand]Vodič za PANTHEON Web Legal
  [Expand]Arhiv starih izdelkov
 [Collapse]Uporabniški priročniki za PANTHEON Web
  [Expand]Kako začeti
  [Expand]Uporabniški priročnik za PANTHEON Web Light
   Uporabniški priročnik za PANTHEON Web Terminal
  [Expand]Arhiv starih izdelkov
  [Expand]Uporabniški priročnik za PANTHEON Web Legal
[Collapse]PANTHEON Granule
 [Collapse]Vodiči za PANTHEON Granule
  [Expand]Granula Kadri
  [Expand]Granula Potni nalogi
  [Expand]Granula Dokumenti in Opravila
  [Expand]Granula Nadzorna plošča
  [Expand]Granula B2B Naročanje
  [Expand]Granula Servis na terenu
  [Expand]Inventar fiksnih sredstev
  [Expand]Granula Inventura skladišča
 [Collapse]Uporabniški priročniki za PANTHEON Granule
   Začetek
   Primer uporabe PANTHEON Granul v namišljenem podjetju
  [Expand]PANTHEON Granule in aktivacija
  [Expand]Granula Kadri
  [Expand]Granula Potni nalogi
  [Expand]Granula Dokumenti in opravila
  [Expand]Granula B2B naročanje
  [Expand]Granula Nadzorna plošča
  [Expand]Granula Servis na terenu
  [Expand]Granula Inventura osnovnih sredstev
  [Expand]Granula Inventura skladišča
   PANTHEON Granule - pogosta vprašanja in odgovori
   Arhiv
[Expand]Uporabniške strani

Load Time: 625,0053 ms
"
  503 | 650 | 88343 | Review
Label

Pozicije naročila kupca

Pozicije naročila kupca

010379.gif010380.gifver_fa.gif010411.gif010382.gif010383.gif

Pozicije naročila tvorijo seznam naročenih identov, ki ga lahko poljubno dodajamo, brišemo in spreminjamo. Na naročilo lahko dodamo poljubno število pozicij, kar pomeni, da lahko gradimo tudi najdaljša naročila.

Pozicije vnašamo v proste vrstice. Prosta vrstica se nam pojavi, čim se premaknemo na konec seznama pozicij. Za premikanje okna po posameznih pozicijah uporabljamo drsnik ali kurzorske tipke. Za izvajanje dodatnih funkcij nad posamezno pozicijo naročila pa imamo v opravilni vrstici pozicij na voljo tudi dodatne funkcijske gumbe.

Tako kot pri glavah naročil tudi pri pozicijah z uporabo šifrantov poenostavimo delo. Tudi tu velja, da namesto vseh polj pozicij navadno vnašamo le dva (kodo identa in količino). V vsa preostala polja pa se polnijo privzete vrednosti iz šifrantov.

000001.gif Če je v AK - Identi - EAN označeno, da iščemo kode v povezavi s predlogami serijskih številk, potem v primeru, če vpišemo EAN kodo neposredno na samo pozicijo, program najde ustrezen ident in serijsko številko. Tako kreirana pozicija ima privzeto količino ena.

 

S klikom na ikono 20641.bmp pred zaporedno številko pozicije se odpre okno za vnos opombe na pozicijo dokumenta. Ikona se spremeni v 009150.gif. Ko zaključimo vnos opombe, okno zapremo s klikom na ikono 009150.gif. (Glej tudi: Vnos opombe).

Opomba pri poziciji ima lahko največ 256 znakov in je lahko za vsako pozicijo drugačna. Namenjena je pojasnjevanju pozicije neodvisno od opombe naročila. Za primer lahko vzamemo, da pri opombi naročila določimo neke posebne plačilne pogoje, ki veljajo za celotno naročilo, pri opombi pozicije pa na primer določimo posebnosti in zadržke pri roku dobave za točno to pozicijo.

 

Poz. zaporedna številka pozicije, ki jo generira program avtomatsko. Za spreminjanje tega podatka glej Čarovniki.
Koda

koda oz. šifra izdanega identa. Podatek vtipkamo ali pa izberemo iz izbirne tabele.V parametrih programa izberemo, katere podatke naj program prikaže v izbirni tabeli pri iskanja po kodi.Če je v parametrih vključeno iskanje partnerjevih kod, lahko v to polje vnesemo tudi kodo partnerja. Ko pozicijo potrdimo, pa se v polju za kodo izpiše naša koda identa, ker zalogo vedno vodimo po naši kodi. Za iskanje kode oz. šifre identa lahko uporabimo tudi funkcijo za iskanje identa.

Z dvojnim klikom na to polje se odpre šifrant identov s podatki o trenutno izbranem materialnem sredstvu. To nam omogoča, da na mestu popravimo določene podatke v šifrantu, poleg tega pa z njim lahko tudi v naročilu odpremo nov ident, ne da bi bilo treba zapreti naročilo.

Alt. (samo za uporabnike MF licenc) številka alternative kosovnice, ki naj se uporabi pri prenosu podatkov v delovne naloge. Glej Prenos v DN oziroma Kreiranje DN.
Naziv naziv identa. Ident lahko vnašamo tako, da iz izbirne tabele poiščemo kodo – v takem primeru se naziv identa izpiše avtomatično. Lahko pa ident iščemo in izbiramo tudi v polju za naziv – v takem primeru se avtomatično izpiše koda identa. V parametrih programa izberemo, katere podatke naj program prikaže v izbirni tabeli pri iskanja po nazivu. Naziv identa lahko v dokumentu tudi spremenimo: tako lahko generično kodo identa (npr. STOR) dopolnimo s popolnejšim opisom le-tega (npr. popravilo stroja po predračunu 3456/00). Če je v parametrih vključen izpis partnerjevih kod, lahko v izpisu uporabimo tudi drugačen naziv identa.
Za iskanje identa po nazivu lahko uporabimo tudi funkcijo za iskanje identa .
Količina vnesemo naročeno količino identa. Privzeta količina je 1!
EM enota mere za ident (privzeta vrednost iz šifranta identov). Izberemo jo lahko tudi iz šifranta merskih enot .
Cena

prodajna cena (privzeta vrednost na podlagi cenovnega razreda kupca iz šifranta identov ali pogodbenega cenika). Podatek lahko vnesemo tudi ročno. Glej tudi poglavje Hierarhija določanja cen. Če fakturo izdajamo v valuti, ki je drugačna od tiste, ki je izbrana v šifrantu identov ali ceniku, se preračun opravi po tečaju banke za cenik. Za idente lastne proizvodnje s knjigovodsko vrsto identa tipa P - Proizvod se prodajna cena izračunava na dva možna načina:

  • na enak način, kot je prodajna cena identa izkazana v kosovnici. Cene podrejenih identov v kosovnici se izračunavajo po furmuli, vnešeni v Parametrih programa  | Naročila - Način izračuna cene v kosovnici (privzeto torej po ceni Sestavnica iz kalkulacije  šifranta identov). Seštevek tako ovrednotenih vrednosti potroškov podrejenih identov predstavlja vrednost, ki bo uporabljena kot prodajna cena v naročilu kupca, a le, če je v Parametrih programa  | Naročila istočasno obkljukan še preklopnik "Preračun cene kosovnice ob vnosu na naročilo".
  • Če preklopnika ne obkljukamo, bo program prodajno ceno identa iz lastne proizvodnje poiskal na običajen način, zgoraj opisan način. Glej tudi poglavje Hierarhija določanja cen.

Za posebnosti privzetih prodajnih cen pri uporabi ločenih kalkulacij prodajne cene glej Ločena kalkulacija prodajne cene po skladiščih.

R1 % rabat 1 pozicije (privzeta vrednost na podlagi cenovnega razreda kupca iz šifranta identov ali pogodbenega cenika). Podatek lahko vnesemo tudi ročno ali pa tako, da določimo popust na celotno naročilo.
Vrednost vrednost pozicije naročila brez davka po formuli: Vrednost = količina x cena - rabat. Davek se v to vrednost ne všteva. Vrednosti tega polja lahko tudi spremenimo, s tem pa se odgovarjajoče spremeni tudi polje "Cena".

V kolikor imamo v Administratorski konzoli pri naročilih nastavljeno minimalno maržo in je vrednost pozicije manjša od cene za vrednotenje (povečane za minimalno maržo), bo program znesek obarval rdeče.
DDV davčna tarifa - privzeta vrednost iz šifranta identov oz. parametrov, lahko pa podatek vnesemo tudi ročno oziroma ga izberemo iz  šifranta tarifnih številk.
Za plačilo vrednost pozicije naročila z vključenim DDV po formuli: ZaPlačilo = vrednost * (1 + procent_davka). Vrednost za plačilo lahko tudi spremenimo, s tem pa se spremenijo tudi odvisna polja Vrednost in Cena.
Odprem.

če smo iz naročila kupca že izdelali fakturo, se v poziciji naročila izpiše že odpremljena količina te pozicije. Odpremljena količina se povečuje z vsakim izdobavljenim naročilom in zmanjša z dobropisom za vračilo blaga. Dobropis za vračilo blaga zmanjšuje odpremljeno količino, če: 1) je bila faktura izdelana z dodajanjem naročila in 2) je bil dobropis izdelan z dodajanjem prometa - stornacija dokumenta (priporočeni postopek za dobropise).

Koli število tovorkov v poziciji. Način izračuna tovorkov izberemo v parametrih. Število tovorkov lahko tudi poljubno zaokrožujemo. V  parametrih lahko izberemo tudi dodatno kontrolo deljivosti količine, izražene v prvi enoti mere, z drugo mersko enoto (vnos mnogokratnika).
Bruto teža

bruto teža pozicije, izračunana kot zmnožek količine iz pozicije in bruto teže identa za enoto iz šifranta identov. Podatek lahko na tem mestu tudi popravimo ali dodamo ročno - v takem primeru se bruto teža na enoto NE zapisuje v šifrant identov.

 

Neto teža

neto teža pozicije, izračunana kot zmnožek količine iz pozicije in neto teže identa za enoto iz šifranta identov. Podatek lahko na tem mestu tudi popravimo ali dodamo ročno - v takem primeru se neto teža na enoto NE zapisuje v šifrant identov.

 

Volumen

volumen pozicije, izračunan kot zmnožek količine iz pozicije ter širine, višine in globine za enoto iz šifranta identov. Podatek lahko na tem mestu tudi popravimo ali dodamo ročno - v takem primeru se podatki NE zapisujejo v šifrant identov.

 

000001.gif V pozicije dokumenta se zapisujejo teže in volumen NA ENOTO, v prikazu pozicij pa so ti podatki preračunani NA POZICIJO. Zato moramo pri oblikovanju izpisov to upoštevati in vedno množiti teže in volumen s količino v poziciji (glej primer Izpis neto teže, bruto teže in volumna na količino v poziciji).
Rok dobave se prenese iz glave naročila in ga na tem mestu lahko spremenimo. Pri izračunu proste zaloge program kot rok dobave upošteva ta datum.
Pred potrditvijo naročila, to je zamenjavo statusa naročila na takega, ki vpliva na prosto zalogo, program še preveri, če je rok dobave v katerikoli poziciji naročila manjši od trenutnega datuma. To pomeni, da potrjujemo naročilo, katerega dobavni rok smo že zamudili. V takem primeru se pojavi sporočilo (glej Potrjuješ naročilo, ki bi že moralo biti izdobavljeno!).
 
010414.gifOddelek

Ta podatek ni obvezen (je lahko tudi prazen). Program ga poišče po naslednjem vrstnem redu:

  • če je oddelek vnešen v šifrantu identov, bo obveljal ta podatek, ker ima višjo prioriteto
  • sicer se uporabi podatek o oddeleku, ki je vnešen v glavi dokumenta
    Podatek o oddelku v poziciji dokumenta se s funkcijo dodajanja naročila prenese tudi v izdano fakturo.
010414.gifStr. nos.

šifra stroškovnega nosilca. Privzeta vrednost stroškovnega nosilca je vnešena v šifrantu identov, tu pa jo lahko seveda tudi ročno popravimo. Podatek o stroškovnem nosilcu se v pozicijo naročila zapiše tudi, če pozicijo naročila naknadno povežemo s stroškovnim nosilcem (glej poglavje Stroškovni nosilci - zavihek Naročila kupcev).

Če v vrsti dokumenta označimo, da je vnos stroškovnega nosilca obvezen, pa ga v pozicijo ne vnesemo, program javi napako (glej Vnos stroškovnega nosilca je obvezen!). Podatek o stroškovnem nosilcu v poziciji dokumenta se s funkcijo dodajanja naročila prenese tudi v izdano fakturo.

Cena z rabatom Cena z rabatom = cena(prodajna cena) - rabat pozicije. Podatka v poziciji dokumenta ne moremo spreminjati.
R2 % Rabat 2 pozicije
SR %

Super rabat pozicije

 

000001.gif

V primeru, če imamo v Šifrantu subjektov definirano lestvico na panelu Zneskovni rabati, bo program le-tega vpisoval v polje SR%. Ob tem program upošteva neto znesek in R1% ter R2%. Priporočamo, da v primeru uporabe Zneskovnega rabata, v SR ne zapisujete nobenih drugih rabatov.

Popust% Skupni popust na poziciji, ki upošteva vse tri rabate. Podatek je informativen in se ga na tem mestu ne da popravljati.
Poreklo Poreklo identa, ki se avtomatsko prepiše iz Šifranta identov. Poreklo lahk na tem mestu tudi popravimo/izberemo iz izbirne tabele.
MP Cena V primeru, če imamo v glavi dokumenta skladišče, ki se knjiži po maloprodajni ceni in imamo poleg tega v Administratorski konzoli izbran ustrezen preklopnik Upoštevaj maloprodajno ceno ob izdaji iz maloprodajnega skladišča (dejansko cene v poziciji dokumenta izračunavamo po maloprodajnih cenah), lahko na tem mestu to ceno popravljamo oz. ustrezno vnašamo. V nasprotnem primeru gre le za informativni prikaz in cene v polju ne moremo spreminjati.
Skladišče

V splošnem ta podatek ni obvezen in ga ni potrebno vnašati. Če je vnešen, je pri dodajanju naročila na izdajo skladišče iz naročila tudi privzeto skladišče za izdajo. Za prenašanje podatkov na odpremno listo pa moramo izbrati skladišče, kjer se taka funkcija uporablja, saj v nasprotnem primeru program vrne napako (glej Skladišče nima označene izdaje iz odpremne liste!).

Ta podatek pa je obvezen, če bomo naročilo trdo rezervirali (glej panel Trde rezervacije). Podatek o skladišču lahko tudi spremenimo. Vendar pa v primeru, da so količine iz naročila že trdo rezervirane, spreminjanje skladišča ni več mogoče in program v takem primeru vrne napako (glej Pozicije naročila so rezervirane, zato sprememba skladišča ni dovoljena!).

 

000001.gif V primeru, če imamo v Administratorski konzoli izbran preklopnik Upoštevaj maloprodajno ceno ob izdaji iz maloprodajnega skladišča in če imamo na skladišču označeno, da se knjiži po maloprodajni ceni, se bodo cene na izdajnih dokumentih izračunavale iz maloprodajne cene in ne prodajne.

 

Količina v EM Vnesemo količino druge merske enote (iz kolone Pretvornik EM), ki jo želimo preračunati glede na vnešeno primarno mersko enoto identa. O delovanju Pretvornika EM si lahko preberete v priročniku.
Pretvornik EM Glede na nastavitev pretvornikov v merskih enotah, se pri tistih merskih enotah, kjer so pretvorniki vnešeni, lahko vnese druga merska enota za preračun v primarno mersko enoto. O delovanju Pretvornika EM si lahko preberete v priročniku.
000001.gif Posamezno (trenutno izbrano) pozicijo brišemo s kombinacijo tipk 005059.gif 005054.gif (glej Brisanje zapisa).

Brisanje pozicije ni dovoljeno, če je bila že prenešena v delovne naloge (glej Pozicija naročila je prenešena na delovni nalog (XXX)!).

000001.gif Brisanje pozicije naročila, ki je že (delno ali v celoti) odpremljeno preko odpremne liste, zaradi zagotavljanja konsistentnosti podatkov NI več možno. Če poskušamo brisati tako pozicijo naročila ali kar celo naročilo, program javi napako (glej Pozicija(e) naročila so že izdane preko odpremne liste! Brisanje ni možno!).
000001.gif Brišemo lahko tudi več pozicij hkrati. Z držanjem tipke SHIFT lahko izberemo vse pozicije od prvega klika, do zadnjega klika z miško. Z držanjem tipke CTRL pa lahko izberemo več različnih pozicij, ki si ne sledijo. Tako označene pozicije pobrišemo po standardnem postopku. V primeru, če se pri brisanju pozicij javi sporočilo ali IRIS sporočilo, je potrebno najprej klikniti na sporočilo, šele nato se brisanje pozicij nadaljuje.
000001.gif Brisanje pozicije naročila, ki je že prenešeno na odpremno listo, a še ni odpremljeno preko odpremne liste, je možno in briše tako pozicije naročila kot tudi pozicije odpremne liste. V takem primeru nas program na to opozori (glej Za pozicijo(e) naročila je že kreirana odpremna lista! Ali vseeno želiš brisati).
000001.gif Pri ažuriranju pozicij, ki so že prenešene na delovni nalog, se izvaja kontrola, ki opozori, če želimo potrditi spremembo. Kontrola se izvaja pri ažuriranju: identa pozicije, količine v poziciji naročila ter kontrola ob brisanju pozicije naročila ali brisanju naročila samega.

 

000001.gif Če na naročilo vnesemo ident, ki je v Šifrantu identov označen kot Neaktiven, se na poziciji obarva rdeče. Obarva se tekst kode in naziva identa.

 

000001.gif

Z desnim klikom na miški je možno sešteti vrednosti pozicij (količina, cena....)

 

 

000001.gif

Nekatera polja so skrita in jih lahko tudi dodamo.

In sicer se najprej klikne na desni klik miške. Nato se izbere Urejanje in nato še Izbira stolpcev.

Stolpci, kateri se lahko dodajo so:

 

Glej tudi shemo delovanja naročil.

V povezanih podpanelih poleg osnovnih podatkov o naročilu najdemo povezane postopke in funkcije ter preglede dokumentov, povezanih z naročilo:

 



 

Ali so bila ta navodila uporabna?
Vaše povratne informacije bodo prispevale k boljši pomoči.
Komentarji
Komentarji so izpostavljeni tudi na forumu.