Prevzem blaga na komisijo - tip K
Prevzem blaga na komisijo - tip K
Za blago tipa K - Komisijsko blago je značilno, da ostaja v lasti našega dobavitelja do odprodaje blaga. Zato takega blaga ne prevzemamo na konte zalog blaga, temveč vrednost prevzete in odprodane zaloge komisijskega blaga spremljamo na izvenbilančnih kontih. Ker pa bomo blago, prevzeto na komisijo, prodajali istočasno in skupaj z blagom iz redne zaloge, ga prevzamemo na redno skladišče, kjer bo zato na voljo tudi skladiščni karton identa in pregled zaloge identa.
Obveznost do komisijskega dobavitelja evidentiramo šele ob prodaji blaga.
1. Prevzem na komisijo
Blago prevzamemo na zalogo z dokumentom tipa interno, npr. iz preddefinirane vrste dokumenta 170.
Za blago, ki ga prevzemamo na komisijo, oblikujemo seveda nove šifre identov. Za knjigovodsko vrsto identa moramo v takem primeru obvezno izbrati ident tipa K-komisijsko (npr. preddefinirana vrsta 100). Ker je tip dokumenta interno, ne nastopa v davčnih evidencah. Uporabljamo ga zato, da ustrezno evidentiramo prevzem blaga na zalogo, ne pa tudi obveznosti.
Avtomatsko knjiženje porabe materiala knjiži prevzem blaga na izvenbilančne konte.
2. Prodaja komisijskega blaga
Komisijsko blago običajno prodamo skupaj z blagom, ki smo ga kupili za preprodajo ipd. Zato bomo izdajo komisijskega blaga spremljali v isti vrsti dokumenta kot npr. izdaje blaga za nadaljnjo prodajo. Uporabimo lahko preddefinirana vrsta dokumenta 300. Z avtomatskim knjiženjem izdanih računov bomo prihodke od prodaje komisijskega blaga knjižili nekoliko drugače. Prihodek bo namreč samo dosežena razlika v ceni, nabavna vrednost blaga, prevzetega v komisijo, pa bo predstavljala obveznost do lastnika blaga.
Avtomatsko knjiženje porabe materiala bo razbremenilo izvenbilančne konte zalog.
3. Komisijska prijava
Periodično (npr. tedensko, dekadno, mesečno) bomo komisijski subjekt obvestili o realizirani prodaji blaga, predanega na komisijo.S pomočjo funkcije za kreiranje komisijske prijave bomo zbrali ustrezne izdaje po datumu in številkah vrst dokumentov.V izbrani vrsti dokumenta program kreira fakturo zbirne izdaje. V ta namen je preddefinirana vrsta dokumenta zbirne izdaje KO0, ki je označen kot evidenčen - te fakture torej ne moremo avtomatsko knjižiti in ne nastopa v davčnih evidencah. Uporabimo jo le zato, da podatke iz nje izpišemo v obliki komisijskega odpisa, torej obvestila komisijskemu subjektu o količinah in vrednostih prodanega blaga.
4. Faktura dobavitelja
Na osnovi našega obvestila o prodaji (komisijske prijave) nam komisijski subjekt pošlje fakturo za plačilo prodanega blaga. Vnesemo jo kot fakturo tipa zbirno, ki ne vpliva na zalogo, povečuje pa obveznosti do lastnika blaga. Za izdelavo zbirne fakture lahko uporabimo preddefinirana vrsta okumenta 151. To fakturo izdelamo enostavno iz avtomatsko kreirane fakture zbirne izdaje s pomočjo funkcije za dodajanje - glej zbirni prevzem.
Ker smo nabavno vrednost blaga, sprejetega na komisijo, že knjižili pri avtomatskem knjiženju izdanih računov, v tem koraku na konto, uporabljen že pri prodaji (privzeto: 2420) knjižimo le še obveznost za plačilo vračunanega DDV po računu lastnika blaga. Med obveznosti do dobavitelja (privzeto: 242) pa knjižimo celotno vrednost fakture z vključenim DDV. Oboje bo torej izdelano z avtomatskim knjiženjem prejetih računov.
Ta dokument nastopa v davčni evidenci, na njegovi osnovi tudi izdelamo virman za plačilo obveznosti do lastnika blaga, se uporablja pri pregledu odprtih postavk in seveda za knjiženje plačila obveznosti do dobavitelja.
5. Pregled zaloge komisijskega blaga
lahko izdelamo z izpisom skladiščnega kartona ali pregledom trenutne zaloge.
Za podrobnejšo analizo gibanja zalog v posameznem obračunskem obdobju pa lahko koristno uporabimo obračun materialnih prometov, ki podaja začetno stanje zalog komisijskega blaga, prevzeme in izdaje v obdobju ter zalogo ob koncu obdobja, ovrednoteno po cenah za vrednotenje.
Kot datumski kriterij tu obvezno uporabimo datum dobave in ne datum računa!
Obkljukamo vrste dokumentov internega prevzema in fakturiranja, s katerimi spremljamo gibanja komisijskega blaga, izberemo vrsto identa "K - 100" ter izberemo ustrezno obliko izpisa. Izberemo vrste dokumentov internih prevzemov od komisionarja ter vrste dokumentov izdaj, kjer prodajamo tudi komisijsko blago. Za tak primer je že prednastavljena predloga obračuna z imenom "Obračun komisijske prodaje".
6. Dosežena razlika v ceni
Uspešnost komisijskega posla pa lahko spremljamo z analizo razlike v ceni za vrste identa tipa K - Komisija in iz izbranih vrst dokumentov dokončne kupoprodaje.
Splošen opis funkcij:
Povezane teme: