Splošno
Splošno
Za pravilnost kreiranja davčnih evidenc z upoštevanjem 66.a člena ZDDV-1 je potrebno posebno pozornost nameniti spodaj omenjenim opozorilom, saj neupoštevanje navodil lahko vodi do napačnih davčnih evidenc.
· Datum zapadlosti:
o ne sme biti daljši od 60 dni razen v primeru, če se stranki pisno dogovorita za daljši rok, vendar le-ta na sme biti daljši od 120 dni;
o V primeru, da je plačilni rok dogovorjen in naveden na prejetem računu, ga vnesite v polje Zapadlost (tu upoštevajte določila 2. odstavka 5.člena ZPreZP);
o V primeru, če plačilni rok ni dogovorjen oz. naveden na računu velja, da obveznost zapade v 30-ih dneh od datuma prejetja računa (tudi v tem primeru se mora datum ustrezno zavesti v polje Zapadlost);
o V primeru, da je datum prejema računa sporen, v 30-ih dneh od prejema blaga oz. opravljene storitve.
· Datum veznega dokumenta 1: v to polje mora biti vnešen datum izdaje prejetega računa s strani dobavitelja. Polje je pomembno, saj se bodo vsi dokumenti, ki bodo imeli v tem polju datum 16.3.2011 ali kasneje, v davčne evidence uvrščali na podlagi 66.a člena ZDDV. Pomembno, pri veznem dokumenu je tudi to, da se ne ponavlja še na kašnem računu, potem lahko pride do težave, da ne bo pravilno zajelo dokumenta v davčne evidence.
· Ažurni podatki: za namene pravilnega uvrščanja dokumentov v davčne evidence je pomembno, da so tako dokumenti kot plačila ažurno knjiženi vsaj do dne prvega kroga obveznega pobota v naslednjem mesecu. Npr. za davčne evidence za mesec marec je potrebno imeti vse podatke (knjižbe, poboti) vnešene v programu do 15.4.2011.
· Obročna plačila:
o pri kreiranju obročnih plačil bodite pozorni na to, da skupno obdobje zapadlosti plačil ne presega 120 dni (in da imate o morebitnem daljšem plačilnem roku pisni dogovor);
o Obročno odplačevanje ni dovoljeno v primeru, če gre za enkratno dobavo.
 |
Pri knjiženju obročnih plačil je pomembno, da se obroki knjižijo z opcijo "Dodaj št. obroka v vezni dok." ali z uporabo sklicne številke, v kateri so upoštevani obroki.
|
· Plačila v roku: pri plačilih obveznosti bodite pozorni na to, kdaj zapade obveznost v plačilo. V primeru, da je to nedelja, je potrebno plačilo sprovesti prej, v primeru, da gre za praznik oz. dela prosti dan, je datum zapadlosti prvi dan, ki nastopi po tem dnevu (dnevih).
· Poslovanje s tujci: program 66.a člena ZDDV ne bo upošteval za račune, prejete iz tujine. Načeloma 66.a člen ZDDV lahko velja tudi za tujce, vendar samo v primeru, če se predhodno s tujim dobaviteljem dogovorimo, da se upošteva slovenski zakon. Načeloma pa velja, da se v teh primerih praviloma upošteva zakon, ki velja v državi dobavitelja. Priporočamo, da se v teh primerih poslužujete določb mednarodnega zakona.
· Prostovoljni pobot nezapadlih obveznosti: opozorili bi radi na možnost, da je obveznosti mogoče prijaviti v prostovoljni pobot tudi že pred samo zapadlostjo obveznosti (pri oddaji na Ajpes se izbere tip 2).
 |
Pri kreiranju prejetih dokumentov bodite posebej pozorni na:
- - Datum DDV;
- - Datum veznega dokumenta 1;
- - Datum zapadlosti.
|
 |
Za sistem obračunavanja DDV po plačani realizaciji in obračun DDV od pavšalistov še čakamo odgovor od pristojnih insitucij glede sprememb na podlagi 66.a člena ZDDV-1. Zato na tem področju zaenkrat v programu ni sprememb (v uradnih pojasnilih, objavljenih do sedaj, se popravek rubrike 43 na DDV obračunu ne omenja).
|