Stroškovni nosilci
Stroškovni nosilci

Šifrant stroškovnih nosilcev omogoča enostavno združevanje postavk prihodkov, odhodkov, stroškov, prejetih in izdanih računov, naročil kupcev in dobaviteljem, plač in potnih stroškov glede na podatek o šifri stroškovnega nosilca v posameznih naštetih dokumentih ali njihovih pozicijah. Tako lahko brez posebnega truda izdelamo analizo uspešnosti posameznega prodajnega identa, identa lastne izdelave ali projekta, pač odvisno od tega, kakšen vsebinski namen smo stroškovnim nosilcem pripisali. Taka vsebinska definicija stroškovnega nosilca pa je odvisna od dejavnosti, ki jo vaše podjetje opravlja.
- Za proizvodna podjetja je stroškovni nosilec posamezen ident, ki ga podjetje trži, kar velja predvsem za naročilno proizvodnjo. Za izdelavo različnih pokalkulacij in naknadnih analiz pa lahko posamezne idente združimo z uporabo šifre skupine stroškovnih nosilcev. Pri proizvodnji sorodnih izdelkov je morda lahko smiselna tudi uporaba enega stroškovnega nosilca za posamezen nabor končnih izdelkov.
- Za storitvena podjetja je stroškovni nosilec običajno nek projekt z omejeno dobo trajanja, kjer nas zaradi kontrole potroškov in stroškov zanima analiza porabljenih in pridobljenih sredstev. Nadalje lahko podjetja, ki za trg opravljajo več vrst storitev, le-te lahko s pomočjo stroškovnih nosilcev grupirajo in si tako omogočijo pregled nad uspešnostjo posameznega segmenta poslovanja podjetja in medsebojne primerjave.
Dokument lahko povežemo s stroškovnim nosilcem na dva načina:
- tako, da ustrezni stroškovni nosilec izberemo že v dokumentu. Če torej denimo v naročilu kupca v poziciji le-tega označimo, da se nanaša na izbrano šifro stroškovnega nosilca, bo tako naročilo avtomatsko vključeno v pregled tega stroškovnega nosilca.
- tako, da v meniju za nastavitev stroškovnih nosilcev v ustreznem razdelku izberemo izmed dokumentov, ki še niso povezani s stroškovnim nosilcem. Če torej denimo izberemo pozicijo naročila kupca izmed odprtih (nepovezanih) pozicij, bo dokument s tem povezan s stroškovnim nosilcem, šifra le-tega pa se zaradi nadaljnje obdelave tudi zapiše v pozicijo tega naročila.
Povezane teme:
 |
Za naknadno razdeljevanje stroškov in prihodkov po stroškovnih nosilcih glej tudi poglavje Delilni ključi. |