Primer prilog k obrazcu DDV-O
Primer prilog k obrazcu DDV-O
Od verzije 1002600 so priloge umaknjene iz programa!
Za potrebe priloge k obrazcu DDV-O vnesemo datum DDV v obdobju, ko vstopni davek uveljavljamo (za prevzeme) oziroma davek obračunamo (za izdaje).
Podatek o obdobju, ki ga popravljamo, pa bomo vnesli v panel DDV prejetega oziroma panel DDV izdanega dokumenta ter izbrali ustrezen tip priloge. V takem primeru se le-ta izdela avtomatsko, ob poganjanju obračuna DDV-O. Če pa v posameznih dokumentih parametrov za izdelavo priloge ne vnesemo, pa jo lahko v obračun DDV-O dodamo ročno (glej Ročno vnašanje podatkov za prilogo).
Po tolmačenju, objavljenem v IKS-u št. 7/04 (str. 53), je vsebina posameznega tipa priloge:
3. točka, 1. alineja: dobropisi zaradi vračila, preklicov naročil, popustov, znižanja cen po dobavi, nezmožnosti plačila. Faktura izdana 15. julija 04. V avgustu 04 prejememo dobropis za to fakturo.
Po mnenju avtorjev omenjenega sestavka (IKS 7/04, str. 53) gre samo pri popravkih zaradi napak (tip 2) za primer, ko gre za popravke preteklih davčnih obdobij. Menimo, da je tudi za dobropis ustrezno vnesti datum obdobja, ki ga popravljamo, za naš primer 15.7.04.
Primer tipa 2
3. točka, 2. alineja: popravki zaradi napak na prejetih in izdanih računih, ki jih po mnenju avtorjev omenjenega sestavka (IKS 7/04, str. 53) ne vnašamo z dokumenti, temveč ročno, neposredno v podatke priloge. Menimo, da se tudi tovrstni popravki lahko vnesejo v obliki dobropisa/bremepisa in se torej postopa kot v predstavljenem primeru tipa 1. Seveda pa tako prilogo tipa 2 kot katerokoli drugo prilogo lahko vnesemo tudi ročno (glej Ročno vnašanje podatkov za prilogo).
Primer tipa 3
3. točka 3. alineja: tovrstne spremembe se pojavljajo pri pravnih osebah, ki uporabljajo odbitni delež. Razlike med DDV, izračunanim s predhodnim (začasnim) faktorjem odbitka, in DDV, izračunanim z novim (dejanskim) faktorjem pravzaprav lahko dobimo le s primerjavo dveh obračunov, izračunanih z dvema faktorjema. Seveda v Pantheon-u sprememba odbitnega deleža pomeni tudi potrebo po ponovnem avtomatskem knjiženju prejetih in izdanih računov ali knjiženja razlike v DDV po temeljnici, ker tu vnešen faktor vpliva tudi na znesek knjiženega DDV. Podatke za tako prilogo bomo torej vnašali ročno, neposredno v prilogo (glej Ročno vnašanje podatkov za prilogo).
Kjer je to mogoče, pa seveda ni tehničnih ovir, da ne bi teh podatkov vnesli tudi v nek dokument internega obračuna in izdelali prilogo avtomatsko.
3. točka 4. alineja: če vstopnega DDV ne uveljavimo v obdobju, ko so izpolnjeni pogoji za uveljavljanje (npr. julij), temveč kasneje (po zakonu do konca koledarskega leta, npr. v avgustu), bomo vnesli datum DDV v obdobju, ko vstopni davek uveljavljamo (npr. avgust), v panel DDV prejetega ali izdanega računa pa datum, ko bi vstopni DDV lahko uveljavljali (npr. 12.7.04), izbrali pa bomo tip priloge 4.
Po mnenju avtorjev omenjenega sestavka (IKS 7/04, str. 53) gre samo pri popravkih zaradi napak (tip 2) za primer, ko gre za popravke preteklih davčnih obdobij. Menimo, da je tudi za ta primer ustrezno vnesti datum obdobja, ki ga popravljamo, za naš primer 12.7.04.
3. točka 5. alineja: Popravek DDV zaradi spremembe uporabe opreme ali nepremičnine običajno vnašamo med dobropisi, ki so praviloma izkazani v ločeni vrsti dokumenta. Kot datum DDV bomo torej vnesli datum DDV v obdobju, ko vstopni davek uveljavljamo, podatek o obdobju, ki ga popravljamo (vzemimo, da je bilo nabavljeno 12.7.04), pa bomo vnesli v panel DDV prejetega ali izdanega dobropisa ter izbrali tip 5.
Po mnenju avtorjev omenjenega sestavka (IKS 7/04, str. 53) gre samo pri popravkih zaradi napak (tip 2) za primer, ko gre za popravke preteklih davčnih obdobij. Menimo, da je tudi za ta primer ustrezno vnesti datum obdobja, ki ga popravljamo, za naš primer 12.7.04.
4. točka: Znesek prometnega davka, ki ga zavezanec uveljavlja kot odbitek vstopnega DDV. Kot datum DDV bomo torej vnesli datum DDV v obdobju, ko vstopni davek uveljavljamo, podatek o tipu priloge pa bomo vnesli v panel DDV izdanega dokumenta za interni obračun ter izbrali tip 6.
Prodamo osnovno sredstvo, katerega sedanja vrednost je različna od 0 in večja od prodajne cene (glej primer pri modulu osnovnih sredstev Sedanja vrednost je večja od prodajne cene). Znesek priznanega vstopnega DDV vnesemo v kalkulacijo prevzema, v panel Povezave | DDV pa vnesemo tip priloge 6. Datum obdobja, ki ga popravljamo, je tu lahko tekoči datum.