Unos podataka u kalkulaciju identa
Unos podataka u kalkulaciju identa
U Šifarniku idenata čuvamo sve informacije vezane za Idente. Ovo poglavlje predstavlja slučaj upotrebe za uređivanje podataka o Identu.
1. Izbor šifarnika
Najpre se iz menija izabere odnosno otvori šifarnik idenata.

Šifarnik se može otvoriti i funkcijskim tasterom
ili klikom na prečicu; ikonu, postavljenu u redu sa alatima.

2. Panel kalkulacija
Odgovorna osoba iz menija izabere panel Kalkulacija.

Panel je namenjen za određivanje cena idenata. Cene možemo oblikovati na više načina:
- cene za svaki ident pri prijemu ili izdavanju upišemo ručno
- pri prijemu dobavljačevog računa za materijalno sredstvo izradimo kalkulaciju
- cene prenesemo iz eksterne kalkulacije, na primer Excela
- oblikujemo ugovoreni cenovnik
- cenu odredimo dinamički upotrebom formule
- cenu upišemo direktno u kalkulaciju šifarnika idenata
- kalkulaciju raščlanimo preko šifarnika klasifikacije idenata
Panel je podeljen na dva dela:
 |
Ako u Parametri | Identi | Osnovni podaci izaberemo (označimo) parameter "Omogućena različita kalkulacija prodajne cene po skladištima", program nam za unos i pregled podataka o različitoj kalkulaciji prodajne cene ponudi dodatni panel (vidi Različite kalkulacije prodajne cene (RKPC)). |
3.Nabavna kalkulacija
U kalkulaciji nabavne cene odgovorna osoba unosi i pregledava dobavljačevu cenu, kalkulativna podešavanja nabavke i nabavnu cenu pojedinog identa.

Kao i u kalkulaciji prijema možemo i u kalkulaciji nabavne cene u šifarniku idenata uneti podatke o rabatu, transportnim troškovima, carini i neposrednim troškovima procentualno ili vrednosno. Oba podatka su međusobno povezana: kada unesemo jednog od njih, program izračunava drugi.
Unesete Dobavljačevu cenu, koja predstavlja nabavnu cenu i odredimo izvornu Valutu iz šifarnika valuta. Rabat, Transport, Carinu i Neposredne troškove unosimo ili u obliku % ili vrednosno na neto dobavljačevu cenu + transport.
Budući da carinska osnova i osnova za kalkulaciju nabavne cene zbog različitih kurseva nisu iste, kalkulacija obično ne prikazuje realan procenat carine. Pogledajte Način izračuna carine. U podatke o carinskim davanjima uključujemo i procenat odnosno vrednost trošarine – vidi JCL za uvoz.
Odstupanje od stalne cene nam prikazuje razliku između stvarno ustanovljene nabavne cene i stalne cene iz šifarnika stalnih cena. U polju Bruto u našoj valuti ispisuje nam se nabavna cena robe, koja je neto dobavljačeva cena, uvećana za transportne troškove, carinu i neposredne troškove.
 |
Vrednosti, unešene u panel za kalkulaciju nabavke, čine predložak stvarnoj kalkulaciji nabavke!
|
 |
Unos i pregled ovog panela možemo pojedinim korisnicima onemogućiti pomoću ništavne autorizacije za kalkulaciju nabavne cene.
|
4. Prodajna kalkulacija
Kalkulacija prodaje je namenjena izračunu i definisanju prodajnih cena, kao i ostalih podataka, koji na nju utiču.

 |
UPOZORENJE
U polje Minimalna marža dodajemo minimalnu maržu koja je fiksna za ovu stavku.
(Ukoliko je uneta minimalna vrednost marže, cena u ugovorenom cenovniku je niža od navedene minimalne marže, Pantheo uzima u obzir cenu iz ugovornog cenovnika)
|
Sa načinom izračuna cena definišemo kako nam se menja prodajna cena pri promeni podešavanja kalkulacije nabavke. Za svaki ident posebno možemo da izaberemo:

- Određena krajnja cena, ne menjaj – želimo da sačuvamo fiksne prodajne cene, bez obzira na promene nabavne cene. Pri izboru ove opcije prodajne cene ćemo menjati sa dokumentom promene cene.
- Određena je marža, promeni cene kod nabavke – želimo da sačuvamo fiksnu maržu na nabavnu cenu. Zato se kod svake promene nabavne cene izračunaju nove prodajne cene u odnosu na unešeni procenat marže.
- Određena je bruto cena i marža - prilikom svake nabavke preračuna se nova prodajna cena u odnosu na poslednju dobavljačevu cenu i njegov rabat (ostale kalkulativne elemente nabavne cene ne uvažavamo)
Za preračunavanje prodajnih cena sa promenom nabavne cene, mora biti označena vrednost Popunjavanje prodajne cene pri identu u vrsti dokumenta.