Dodajanje naročila kupca - izdaja
Dodajanje naročila kupca - izdaja
 |
Namen tovrstnega dodajanja je spremljati realizacijo naročil kupcev in kontrolo dobav in dobavnih pogojev glede na podatke v naročilu. S tem omogočimo tudi povezavo med naročilom in izdajo (panel Odpreme v naročilu kupca) in tako kontrolo dobav glede na naročila. |
 |
Najpomembneje pri tovrstnem dodajanju je, da se tako dodajanje šteje za realizacijo naročila kupca (glej Realizacija naročila kupca)! |
Funkcijo prikličemo s klikom na gumb
na opravilni vrstici pozicij. Za splošen opis funkcije dodajanja glej poglavje Dodaj.

Funkcija omogoča enostaven način prenosa obstoječega naročila kupca na izdano fakturo. S tem iz naročila kupca prenesemo vse podatke iz naročila: podatke o kupcu, o naročenih količinah ipd.
Naročilo/naročila za dodajanje lahko izberemo na dva tipična načina (glej Izbira naročila):
- za dodajanje posameznega naročila: izberemo eno samo naročilo tako, da neposredno vtipkamo številko naročila. S tem se tudi vsi ostali potrebni podatki napolnijo avtomatsko. Vse pozicije naročila se avtomatsko označijo za prenos (se prestavijo v panel Pozicije za prenos).
- za dodajanje znanega nabora naročil (naročilo od - do) istega partnerja. Gre pravzaprav za enak način dela kot v prejšnjem primeru, le da dodajamo na eno fakturo pozicije iz večih naročil. S tem se tudi vsi ostali potrebni podatki napolnijo avtomatsko. Vse pozicije naročila se avtomatsko označijo za prenos (se prestavijo v panel Pozicije za prenos). Vsa izbrana naročila morajo biti za istega kupca, ker se dodajajo na isti dokument, sicer dodajanje ne bo uspelo in bo program javil napako (glej Naročila so lahko samo od enega naročnika!)
- za dodajanje v primeru, ko celotne številke dokumenta nimamo na voljo, lahko iščemo dokument po naslednjih kriterijih:
- Dokument - izberemo leto za katerega nas zanima dokument in/ali vrsto dokumenta
- Tip - v primeru, da izberemo vrsto dokumenta, se tip določi sam v nasprotnem primeru, ga morate določiti sami
- Podjetje - primarno je določeno podjetje v katerega smo prijavljeni, lahko pa izberemo še druga podjetja, ki se nahajajo na istem SQL strežniku
- Kupec - izvedemo lahko filter po kupcu, filter se upošteva če je obkljukano okno
zraven izbora kupca
- Prejemnik - izvedemo filtriranje po 3. osebi
- Skladišče - izvedemo lahko filter po dokumentih glede na skladišče
- Datum od - do - lahko datumsko omejimo izbor dokumentov
- Status - lahko se omeji glede na status dokumenta
- Vrste identov – v zavihku lahko določite katere vrste identov naj se prenesejo
 |
Sam prikaz je omejen tudi glede na avtorizacije uporabnika tako v ciljni kot tudi izvorni bazi!! |
Nato v panelu za izbiro dokumentov kliknemo gumb
. V tem primeru ni noben od dokumentov, ki ustreza vnešenim kriterijem (tip, kupec, prejemnik) označen za prenos. Postopek nadaljujemo tako, da v panelu za izbiro dokumentov izberemo dokumente ali pozicije dokumentov. Pozicije naročila ali cela naročila torej ročno prenašamo v panel Pozicije za prenos.
Če za dodajanje naročila izberemo preklopnik Prikaži samo neizdobavljena naročila, bo tudi iskalna tabela ponudila le taka naročila. Ko na opisan način izberemo naročila, dodajanje na fakturo sprožimo s klikom na gumb
iz osnovnega panela (glej Dodaj).
 |
Če nimamo ustrezne zaloge, pozicija izdaje ne bo izdelana! Podatek o nedodanih pozicijah zaradi nezadostne zaloge najdemo v panelu Statistika prenosa.
|
Po uspešno končanem dodajanju podatkov iz naročila se pojavi obvestilo (glej Dodajanje zaključeno).
Običajno želimo na tak način prenašati v modul Blago le naročila, katerih veljavnost še ni potekla. Zato nam pred dodajanjem naročila, katerega veljavnost je že potekla, program omogoči potrditev ali preklic operacije (glej Veljavnost naročila je potekla! Ali ga vseeno želiš dodati).
Naročila, katerih veljavnost je potekla, lahko dodajajo le uporabniki, ki imajo avtorizacije za to operacijo. Če uporabnik nima ustrezne avtorizacije, program javi napako (glej Za to operacijo nisi avtoriziran (xxx)!). Za nadaljevanje postopka se mora v program prijaviti avtoriziran uporabnik.
Če je v naročilu skladišče označeno in je drugačno kot skladišče v glavi dokumenta, kamor naročilo dodajamo, in dokument še nima pozicij, bo program skladišče zamenjal - torej uporabil tistega, ki je vnešen v naročilu. Podatek iz naročila ima torej prednost pred podatkom iz dokumenta.
S klikom na gumb
bo program naročilo dodal na dokument, vendar bo v takem primeru naročilo izdano iz drugega skladišča, kot je označeno v naročilo. Skladišča namreč v tej fazi ne moremo več zamenjati in je to edina možnost.
S klikom na gumb
pa operacijo prekličemo. V takem primeru lahko izdelamo novo fakturo iz tega naročila, kjer bo lahko uporabljeno skladišče, kakršno je navedeno v naročilu.
 |
Če tako izberemo v Parametrih | Naročila, se pri dodajanju naročila na fakturo kupca iz naročila polni še referent, vezni dokument 1 in vezni dokument 2. |
 |
Če želimo naročilo izdati v delnih količinah, enostavno pobrišemo avtomatsko dodane pozicije ali pa jim spremenimo količino - v že izdelanem dokumentu ali v seznamu pozicij za prenos!
|
 |
Če blago izdajamo iz skladišča, za katerega smo izbrali izdajo iz odpremne liste, je izgled in pomen panela za dodajanje naročila nekoliko drugačen! Za podroben opis glej poglavje Dodajanje naročila preko odpremne liste .
|