Numerar
Numerar
În Preplată panoul sunt două sub-panouri pentru plata preplăților de călătorie: Numerar și Comenzi de Preplată.
Dacă doriți să plătiți documentul de călătorie în mai multe valute, va trebui să creați o plată în numerar sau o comandă de plată pentru fiecare valută.

Dacă sunteți în Preplată | Numerar panou, faceți clic pe Creează buton
, programul va deschide un formular special prin care puteți crea plata în numerar. În formularul de creare a plății în numerar, puteți selecta valuta și tipul de document pentru care doriți să creați plata în numerar pentru preplată. Programul va oferi automat tipul de document pe care l-ați setat ca implicit în Tipuri de Documente de Management al Călătoriilor. De asemenea, va oferi suma care nu a fost încă plătită. Puteți defini, de asemenea, dacă plata în numerar va fi împărțită pe diurne, tarife de kilometraj și alte cheltuieli individuale.
Cu un clic pe butonul Creează, veți confirma datele selectate, iar plata în numerar creată va fi transferată în Preplată | Linii tabelul sub-panoului Numerar.

Dacă nu selectați în formularul de creare a plății în numerar opțiunea Împărțiți
, programul va crea plata în numerar cu linii comune.

În Preplată | Numerar tabelul sunt următoarele date:
Data |
Data la care a fost creată plata în numerar pentru preplată. Programul va introduce automat data curentă. |
Număr |
Numărul plății în numerar. Este un număr unic al documentului, generat de program: un cod de două cifre pentru an, un cod de trei cifre pentru tipul de document și un număr de serie de șase cifre al documentului. |
Funcționar |
ID-ul funcționarului care emite plata în numerar. Programul va oferi întotdeauna funcționarul care este conectat în program, dar puteți selecta și altul din lista de căutare. |
Valută |
Valuta în care a fost introdusă suma plății în numerar. |
Plătit |
Suma care a fost plătită prin această plată în numerar. |
Notă |
În acest câmp puteți introduce nota pentru plata în numerar. |
Tipărire
|
Dacă faceți clic pe acest buton, programul va tipări plata în numerar pentru preplata documentului de călătorie.

|
Plată |
În acest câmp puteți introduce suma preplății care urmează să fie plătită. |
(Valută) |
În acest câmp este valuta plății. |
Preplată | Linii
Descriere
|
Programul va introduce descrierea plății în numerar. La înregistrarea automată, programul va introduce această descriere în secțiunea Notă.
|
Document
|
Programul va introduce numărul documentului legat - documentul de călătorie pentru care urmează să fie creată plata în numerar. La înregistrarea automată, programul va introduce informațiile în secțiunea Document Legat.
|
Metodă de Plată
|
ID-ul metodei de plată.
|
Departament
|
Departamentul la care este legată linia plății în numerar.
|
Centru de Cost
|
Centru de cost la care este legată linia plății în numerar.
|
Suma
|
În acest câmp programul va introduce suma plății în numerar. Suma va fi transferată din câmpul Total al panoului Valoare al documentului de călătorie. Dacă este necesar, puteți schimba suma.
|
Cont
|
Introduceți contul pentru înregistrarea debitului sumei plății în numerar. Dacă nu definiți acest câmp, programul va folosi pentru înregistrarea automată informațiile din registrul metodei de plată.
|
Tip Cheltuială
|
Tipul cheltuielilor la care este legată linia plății în numerar.
|