Dugme Zatvori
Dugme Zatvori
Dugme Zatvori
Klik na dugme
pri ručnom zatvaranju otvorenih stavki zatvaramo samo izabrane otvorene stavke, koje smo prethodno izabrali iz panela Popis otvorenih pozicija i njih sa time prenesemo u panel Pozicije, označene za zatvaranje.
Ako smo izabrali samo potraživanja odnosno obaveze ili samo plaćanja, zatvaranje se ne moze izvesti, zato program u takvom primjeru prikaže grešku (vidi Moraš izabrati potraživanja i plaćanja!).
Ako označimo potraživanja odnosno obaveze i njihova plaćanja, po tim bude ostalo jedan dio potraživanja odnono obaveza na nekoj drugoj poziciji knjiženja unatoč tome u popisu otvorenih stavki, program javi (vidi Vezni dokument je uvijek postojeći među otvorenim potraživanjima! Ili svejedno nastavljate).
Slično: Ako označimo potraživanje ili obavezu i njihovo plaćanje, po tom bude ostao jedan dio plaćanjana nekoj drugoj poziciji knjiženja unatoč tome u popisu otvorenih stavaka, program to poruči (vidi Vezni dokument je uvijek postojeći među otvorenim potraživanjima! Ili svejedno nastavljate).
|
Upotrebom te funkcije program kreira odgovarajući broj novih pozicija temeljnice za zatvaranje potraživanja/obaveza (koristeći to za zatvaranje temeljnice, za knjiženje izvoda). Nove pozicije temeljnice za knjiženje ispisa dobiju novi broj pozicije temeljnice, a u polju "Izvorna pozicija" pozicije temeljnice pohranjuju taj podatak tako, kako je zapisan na poziciji temeljnice, koja se razdijeljuje.
Na taj način jednostavno bilo kada ispišemo podatak, koi proizlazi iz izvorno knjižene pozicije temeljnice za knjiženje izvoda, pomoću ispisa konto kartice Sumarno po izvornoj poziciji. Stvarno stanje (stvarno razdijeljenog unosa plaćanja na pojedinačne vezne dokumente) jednostavno ispišemo sa jednostavnim ispisom konto kartice. |
Primjer:
Kupac nam doznači iznos 3.744,00 KM bez navoda, koji otvorenu stavku sa tom želi zatvoriti.
1. Ispis iz transkacijskog računa
Proknjižimo izvod sa poznatim podacima. (Broj dokumenta i veznog dokumenta u takvom primjeru nemamo te ga zato ne možemo unijeti.)

2. Ručno zatvaranje otvorenih stavki
Na tu poziciju sa potražnim knjiženjem na konto kupaca zatvorimo. Kliknemo dugme 
(ovdje: 
), koji prikaže meni za zatvaranje otvorenih stavki.

3. Izbor dokumenata i plaćanja za zatvaranje
Sa dvoklikom izaberemo otvoreno plaćanje (F7), koje se sa tim prenese u panel s odabranim plaćanjima za povezivanje (F6). Na toj se osnovi naknadno dobivenih informacija od kupca u svezi sa fakturama, koje se sa plaćanjem zatvaraju, sa dvoklikom izaberemo već otvorena potraživanja (F5), koja se sa tom prenose u panel sa izbranim potraživanjima za povezivanje (F4). Program u polju "Saldo" izračunava tekući saldo izbranih računa za povezivanje i plaćanje za povezivanje (vidi Zatvaranje postavki).
U našem primjeru smo izabrali četiri izdane fakture za zatvaranje plaćenoga iznosa, pri čemu su svi izabrani dokumenti plaćani u cijelosti.

4. Zatvaranje otvorenih stavki - temeljnica za knjiženje ispisa
Kod odabira dugmeta
, pozicija temeljnice za knjiženje ispisa se razdjeli na toliko pozicija, koliko je izbranih dokumenata za zatvaranje (u našem primjeru 2).
Pozicije temeljnice za knjiženje ispisa prije zatvaranjem:

Pozicije temeljnice za knjiženje ispisa po zatvaranju. Iz jedne pozicije temeljnice (broj pozicije 1, broj izvorne pozicije 1) su nastale dvije pozicije temeljnice (1, 3), koji je ukupni broj izvorne pozicije temeljnice (1).

5. Ispis konto kartice
Ispis konto kartice sumarno po izvornoj poziciji sakupi sve pozicije temeljnice, koje imaju isti broj izvorne pozicije i među sobom različite SAMO po broju veznog dokumenta (koji je jedini podatak, kojeg ga ručno zatvaranje pretvara). To dakle govori, da nam taj ispis prikazuje iznos priliva pred razdjeljivanjem s funkcijom ručnog zatvaranja otvorenih stavki.

Ispis obične konto kartice također prikaže sve zapise na konto kartici (sve pozicije temeljnice) i vezane dokumente, na koji se ti odnose, kojeg nam gornji predstavljeni ispis naravno ne omogućuje.

6. Ispis dnevnika knjiženja
Dnevnik knjiženja je obično izpisan sortirano po rednom broju pozicije. U našem primjeru su također pozicije, koje su bile kreirane sa ručnim zatvaranjem otvorenih stavaka, dodane na kraju temeljnice za knjiženje izvoda, jer imaju viši redni broj pozicije.

Dnevnik knjiženja jednostavno ispišemo, tako, da su zapisi sortirani po broju pozicije kao po broju izvorne pozicije.
U tu svrhu jednostavno u polje za razvrstavanje unesemo (ili dodamo) izraz "P.Orgpoz, P.Poz".
S time postižemo da se pozicije, koje su bile kreirane ručnim zatvaranjem otvorenih stavki ili su dodane na kraju temeljnice za knjiženje ispisa, zbog jednakog izvornog broja pozicije ispisane neposredno za poziciju temeljnice, kojom smo je razdjelili sa funkcijom ručnog zatvaranja otvorenih stavaka.

