
Prijem robe na komisiju - tip K
Prijem robe na komisiju - tip K
Za robu tipa K - Komisijska roba je značajno, da ostaje u vlasništvu našeg dobavljača do prodaje robe. Zato takvu robu ne primamo na konta zalihe robe, već vrijednost primljene i prodane zalihe komisijske robe pratimo na izvanbilaničnim kontima. Budući da robu primljenu na komisiju možemo prodavati istovremeno i zajedno s robom iz redovne zalihe, možemo je primiti na redovno skladište, gdje ćemo onda na raspolaganju imati skladišni karton identa i pregled zalihe identa. Također možemo koristiti i odvojeno skladište za komisijsku robu.
Obaveze prema komisijskom dobavljaču evidentiramo pri prodaji robe.
1. Prijem na komisiju
Robu primamo na zalihu sa dokumentom tipa interno, npr. iz predefinirane vrste dokumenta 170.
Za robu, koju primamo na komisiju, oblikujemo naravno nove šifre identa. Za knjigovodstvenu vrstu identa moramo u takvom primjeru obavezno izabrati ident tipa K-komisijsko (npr. predefinirana vrsta 100).
Budući da je tip dokumenta interno, ne nastupa u poreznim evidencijama. Koristimo ga zato, da odgovarajuće evidentiramo prijem robe na zalihu, ali ne i obaveze.
Automatsko knjiženje utroška materijala knjiži prijem robe na izvanbilančna konta.
2. Prodaja komisijske robe
Komisijsku robu obično prodajemo skupa sa robom, koju smo kupili za preprodaju itd. tako da izdavanje komisijske robe možemo pratiti u istoj vrsti dokumenta kao npr. izdavanje robe za dalju prodaju. Upotrijebiti možemo predefiniranu vrstu dokumenta 300.
Sa automatskim knjiženjem izdanih računa ćemo prihode od prodaje komisijske robe knjižiti nešto drugačije. Prihodi će biti naime samo dostignuta razlika u cijeni, a nabavna vrijednost robe primljene u komisiju će predstavljati obavezu prema vlasniku robe.
Automatsko knjiženje potrošnje materijala će rasteretiti izvanbilanična konta zalihe.
3. Komisijska prijava
Periodično (npr. tjedno, dekadno, mjesečno) ćemo komisijskog subjekta obavještavati o realiziranoj prodaji robe, predane na komisiju.
Pomoću funkcije za kreiranje komisijske prijave zbrojit ćemo odgovarajuća izdavanja po datumu i broju vrsta dokumenata.
U izabranoj vrsti dokumenta program kreira račun zbirnog izdavanja. U tu svrhu je predefinirana vrsta dokumenta zbirnog izdavanja KO0, koja je označena kao evidencijska - te račune ne možemo automatski knjižiti i ne prikazuju se u poreznim evidencijama. Koristimo ih samo zato, da podatke iz njih ispišemo u obliku komisijskog otpisa, odnosno obavijesti komisijskom subjektu o količinama i vrijednostima prodane robe.
4. Račun dobavljača
Na osnovu naše obavijesti o prodaji (komisijske prijave) komisijski subjekt nam pošalje račun za plaćanje prodane robe. Unesemo ga kao račun tipa zbirno, koji ne utječe na zalihu, a povećava obaveze prema vlasniku robe. Za izradu zbirnog računa možemo upotrijebiti predefiniranu vrstu dokumenta 151. Taj račun izradimo jednostavno iz automatski kreiranog računa zbirnog izdavanja pomoću funkcije za dodavanje - pogledajte zbirni prijem.
Budući da smo nabavnu vrijednost robe, primljene na komisiju, već knjižili pri automatskom knjiženju izdanih računa, u tom koraku na konto, upotrijebljen već kod prodaje (zadano: 2420) knjižimo samo još obavezu za plaćanje uračunatog PDV po računu vlasnika robe. Na obaveze prema dobavljaču (zadano: 242) knjižimo cjelokupnu vrijednost fakture sa uključenim PDV. Oboje će dakle biti izrađeno sa automatskim knjiženjem primljenih računa.
Taj dokument se prikazuje u poreznim evidencijama, a na njegovoj osnovi izrađujemo virman za plaćanje obaveza prema vlasniku robe, koristi se kod pregleda otvorenih stavki i naravno za knjiženje plaćanja obaveze prema dobavljaču.
5. Pregled zalihe komisijske robe
Možemo ga izraditi s ispisom skladišnog kartona ili pregledom trenutne zalihe.
Za detaljniju analizu kretanja zalihe u pojedinom obračunskom razdoblju možemo upotrijebiti obračun materijalnih prometa, koji daje početno stanje zalihe komisijske robe, prijeme i izdavanja u razdoblju te zalihu na kraju razdoblja, vrednovano po cijenama za vrednovanje
Kao datumski kriterij tu obavezno upotrijebimo datum otpreme a ne datum računa!
Označimo vrste dokumenta internog prijema i fakturiranja, s kojim pratimo kretanje komisijske robe, izaberemo vrstu identa "K - 100" te izaberemo odgovarajući oblik ispisa. Izaberemo vrste dokumenta internih prijema od komisionara te vrste dokumenta izdavanja u okviru kojih prodajemo komisijsku robu. Za takav primjer je već predefiniran predložak obračuna s nazivom "Obračun komisijske prodaje".
6. Ostvarena razlika u cijeni
Uspješnost komisijskog posla možemo pratiti s analizom razlike u cijeni za vrste identa tipa K - Komisija i iz izbranih vrsta dokumenata konačne kupoprodaje.
Općeniti opis funkcije:
Povezane teme: