PANTHEON™ Help

 Toc
 PANTHEON Ajutor - Bun venit
[Collapse]PANTHEON
 [Collapse]Ghiduri pentru PANTHEON
  [Expand]Ghid pentru PANTHEON
  [Expand]Ghid pentru PANTHEON Retail
  [Expand]Ghid pentru PANTHEON Vet
  [Expand]Ghid pentru PANTHEON Fermă
 [Collapse]Manuale de utilizare pentru PANTHEON
  [Expand]Manual de utilizare pentru PANTHEON
  [Expand]Manual de utilizare pentru PANTHEON Retail
  [Expand]Manual de utilizare pentru PANTHEON Vet
  [Collapse]Manual de utilizare pentru PANTHEON Farming
    Setați tipurile de articole pe ordinul de lucru pentru vinificare
    Începe cu PANTHEON Farming
    Setări articole
    Clasificările articolelor
    Cum să introducem un nou articol, astfel încât să-l putem vedea în ciclul de producție
     
   [Collapse]Setări
    [Collapse]Exploatație Agricolă
     [Expand]Câmpuri
     [Expand]Resurse
     [Collapse]Parcelă cadastrală
       Exemplu pentru Teren Închiriat -introducere manuală
       Exemplu pentru Teren Închiriat - Import
   [Expand]Culturi & Legume
   [Expand]Animale de fermă
   [Expand]Financiare
   [Expand]Produse
[Collapse]PANTHEON Web
 [Collapse]Ghiduri pentru PANTHEON Web
  [Expand]Ghid pentru PANTHEON Web Light
  [Expand]Ghid pentru Terminalul Web PANTHEON
  [Expand]Ghid pentru PANTHEON Web Legal
  [Expand]Arhivă produse vechi
 [Collapse]Manuale de utilizare pentru PANTHEON Web
  [Expand]Începerea PANTHEON Web
  [Expand]Manual de utilizare pentru PANTHEON Web Light
  [Expand]Manual de utilizare pentru terminalul web PANTHEON
  [Expand]Manual de utilizare pentru PANTHEON Web Legal
  [Expand]Arhivă produse vechi
[Collapse]PANTHEON Granule
 [Collapse]Ghiduri pentru granule PANTHEON
  [Expand]Granul Personal
  [Expand]Comenzi de Călătorie Granule
  [Expand]Documente și Sarcini Granul
  [Expand]Tabloul de bord Granule
  [Expand]Comenzi B2B Granule
  [Expand]Granul de Serviciu pe Teren
  [Expand]Granul Inventar Active Fixe
  [Expand]Inventar de Magazin Granule
 [Collapse]Manuale de utilizare pentru granulele PANTHEON
  [Expand]Începerea
  [Expand]Granul Personal
  [Expand]Comenzi de Călătorie Granule
  [Expand]Documente și Sarcini Granul
  [Expand]Comenzi B2B Granule
  [Expand]Tabloul de bord Granule
  [Expand]Serviciul de teren Granule
  [Expand]Granul Inventar Active Fixe
  [Expand]Inventar de Magazin Granule
  [Expand]Arhivă
[Expand]Site utilizator

Load Time: 406,2595 ms
"
  1005728 | 218130 | 471540 | AI translated
Label

Exemplu pentru teren închiriat

Exemplu pentru Teren Închiriat

 

79176.gif

Exemplu:

Exemplu pentru teren închiriat de la

 

1. Pas:

După ce am setat  setările în Închirierea terenului  ( Setările închirierii terenului) putem începe să introducem parcelele.

Putem importa parcela cadastrală în baza de date sau le introducem manual. În acest exemplu vom importa parcela cadastrală în baza de date.

Pe masca pentru parcela cadastrală facem clic  și alegem Importați parcelele - date complete din Excel

Programul deschide feroneria pop-up și facem clic pe butonul Exportați fișierul șablon Excel . Programul creează un fișier Excel gol

 

000001.gif Această excel este pentru localizarea românească.  Pentru alte localizări eliminăm acTarla și canage acCountie în ac Village la acMuniCode (codul municipiului)

Apoi trebuie să introducem date în acest excel.

Aici  am împărțit excelul în trei  capturi de ecran,  astfel încât să puteți vedea toate datele.

Explicația coloanelor:

acTarla  (RO loc.)

Aceasta este numărul pentru parcelă, acesta este specific pentru localizarea RO. Numărul parcelei cadastrale este generat din ac Tarla și acParcel. În câmpul Numărul parcelei cadastrale obținem date, de exemplu T51P27.

acParcel (RO loc.)

acCloc.)adparcel ( altă 

Numărul parcelei.

acParcel Nume ( RO loc.)

acCadParcelName ( altă loc.)

Numele parcelei. Aceste date nu sunt obligatorii.

acCountie ( RO loc.)

acCadMuniCode (altă loc.)

Pentru localizarea RO punem aici date despre Countie, pentru alte localizări avem date despre codul cadastral al municipiului. Aceste date nu sunt obligatorii.

ac Village (RO loc.)

Punem numele satului. Aceste date nu sunt obligatorii.
acPropertyType Pentru moment aceste date nu au niciun sens. Este vorba despre tipul de proprietate, pentru noi este importantă informația despre   acSetOfUse
anSuprafață Aceasta este informația despre suprafața cadastrală parcelă pe care o închiriem.
acLessee Numele unei persoane care are parcela cadastrală în închiriere.
acCode

Aceasta este informația despre numărul TVA al Subiectului. Aceste date nu sunt obligatorii. Vedem aceste date în datele generale pentru Subiect.

 

acPhone

Numărul de telefon al Închirietorului. Aceste date nu sunt obligatorii. Vedem aceste date în datele generale pentru Subiect ( consultați imaginea la explicația acCode)

acAddress Adresa Închirietorului. Vedem aceste date în datele generale pentru Subiect ( consultați imaginea la explicația lui acCode)
acLessor Calitate Pentru moment aceste date nu au niciun sens.
acLeasor Aceasta este informația despre persoana sau compania care a dat terenul în închiriere.
acDepartment Această informație este importată în modulul Subiect. Această informație nu este obligatorie.
acContract Nr. Aceasta este numărul contractului. Această informație o vedem în modulul Închiriat De și Închiriat Către în antet în câmpul Numărul lor de contract.
adDataDeLa /acDataPână

Aceasta este data de expirare a contractului. Vedem de asemenea aceste date pe masca pentru  Închiriat De și Închiriat Către. 

anPlatăRecurentă Aceasta este data de câte ori creăm factura Exemplu: dacă aveți în acTipRecurent M ( lună ) și în acest câmp înseamnă că vom crea factura o dată pe lună. Dacă punem 2, atunci vom crea factura în fiecare a doua lună.
acTipRecurent

Avem acest tip de recurență:

L - an (facem facturi periodice o dată pe an) 

M - lună ( facem facturi periodice lunare)

K - trimestru (  facem facturi periodice trimestriale)

T - săptămână ( facem facturi periodice săptămânale)

D - zi ( facem facturi periodice zilnice)

acTipPlată

Aici avem trei tipuri de plăți:

P- plată (plătim chiria în numerar)

R - plată și barter ( plătim chiria în numerar și bunuri)

B- barter ( plătim chiria doar cu bunuri)

 

000001.gif

În cazul în care alegem Tipul de plată B- Barter, trebuie să introducem în  coloana Preț 0,00

acBunuri

Dacă plătim chiria cu barter, atunci trebuie să introducem și date despre bunuri. Acest element trebuie să fie deja în baza de date. Datele despre bunuri sunt vizibile în Închiriat De și Închiriat Către.

În tabelul pentru barter din colțul din dreapta jos al ecranului.

anCantitateBunuri Aici introducem cantitatea de bunuri cu care vom plăti chiria. 

Datele despre bunuri sunt vizibile în Închiriat De și Închiriat Către.

În tabelul pentru barter din colțul din dreapta jos al ecranului.

anPrețBunuri Here introducem prețul bunurilor cu care vom plăti chiria. 

Datele despre bunuri sunt vizibile în Închiriat De și Închiriat Către.

În tabelul pentru barter din colțul din dreapta jos al ecranului.

acBunuriUM Aceasta este informația despre unitatea de măsură. De obicei avem deja aceste date pe elementul din baza de date.
anPreț

Aceasta este informația despre preț dacă plătim chiria cu bani. Vedem aceste date în modulul Închiriat De și Închiriat Către.

În tabul Plăți, coloana Preț/ha.

 

acNotă Dacă avem vreo notă pentru contract sau parcelă putem introduce aceste date în acest câmp. Vedem această notă în modulul Parcelă Cadastrală în tabul Proprietar Parcelă.
acCâmp

Dacă avem date despre Câmp, putem introduce în această coloană. Dacă Câmpul nu există, se va crea automat când vom importa datele din excel în baza de date. Aceste date le vedem în modulul Parcelă Cadastrală tab Câmp pe parcelă.

acBloc Dacă avem nevoie de aceste date, atunci putem introduce datele. Blocul este un număr care combină câmpurile care sunt alăturate. Acestea sunt datele generale în modulul Parcelă Cadastrală.
acStatus Aceasta este starea câmpului. Este acest câmp în Închiriat( L), Proprietate (O), Închiriat (R). Vândut (S), Utilizare comună (C). Aceste date sunt pe masca pentru Parcelă Cadastrală.și Câmp.
acSetDeUtilizare Aceasta este informația despre utilizarea terenului. Aceste date sunt pe masca pentru Câmp.

Când am introdus toate datele în excel, importăm acest excel înapoi în baza de date. Pe masca pentru Parcelă cadastrală facem clic  și alegem Importați parcelele - date complete din Excel.

Când feroneria pop-up se deschide, facem clic pe butonul Importați din excel . De pe computerul nostru alegem excelul pe care l-am pregătit.

Programul importă parcelele. 

 

Acum trebuie să facem clic pe butonul Salvează . Cu această operațiune parcela va fi salvată în baza noastră de date. Dacă totul este corect, coloana Salvează va fi bifată.

 

2. Pas:

Acum că am importat parcela în baza de date putem începe să creăm facturile pentru Plată Periodică.

Mai întâi vom verifica dacă datele pentru  parcele sunt corecte.

Așadar, ne vom uita, dacă datele generale și datele de pe  tabul Câmp ( LPIS) pe parcelă și Proprietar Parcelă sunt corecte.

 

Așa cum vedem, avem toate datele și de asemenea date despre Câmp. Această parcelă este pe Câmp 32230.

În același timp când importăm parcela, programul creează de asemenea toate datele pentru plățile periodice. Perioada este creată de la începutul contractului până la sfârșit. În cazul nostru de la 18.11.2011 până la 7.9.2027

 

În acest caz vedem că  trebuie să plătim chiria cu barter. Vedem în tabelul Barter cât porumb pe hectar în kilograme trebuie să plătim pentru chirie și prețul.

3. Pas

Acum trebuie să creăm factura. Mergem pe Închirierea terenului sau doar facem clic pe butonul  Facturare  pe masca Închiriat de.

Pe masca Închirierea terenului introducem date despre Subiect, dacă facem clic pe butonul Facturare datele sunt deja completate. Alegem Umpleți datele ultimei documentații, tipul de facturare și plată și facem clic pe butonul Refresh

Acum facem clic pe butonul creați  și factura este creată.

 

Și facturile se creează automat.

 

000001.gif Această logică pentru Închiriat către este aceeași.

 

Rate this topic
Was this topic usefull?
Comments
Comment will also bo visible in forum!