Prenos licence iz ene naprave na drugo
Prenos licenc med napravami (iz ene naprave na drugo)
Licence RA/RC so prenosljive med napravami. To pomeni, da lahko prenesemo veljavno licenco iz ene naprave na drugo in jo čez določen čas ponovno vrnemo nazaj na prvotno napravo.
Za pravilno izvedbo prenosa in kasnejše pravilno delovanje, previdno in natančno sledite spodnjim navodilom. V primeru nejasnosti se obrnite na podporo (pomoc@datalab.si)
Eno licenco lahko uporabljamo samo na eni napravi istočasno! (glej korak 5: deaktivacija naprave in izbris).
V primeru, da bi blagajno želeli uporabljati na več napravah istočasno, potrebujete toliko licenc (RC) kolikor naprav želite uporabljati. Vsaka fizična naprava ima tako potem svojo oznako elektronske naprave
V primeru, da sledenje korakom ni mogoče (naprava, kjer je bila blagajna, ne deluje več; sinhronizacija ni uspela), za nadalje korake glejte pogosta vprašanja oz. opombe pod vsakim korakom.
Pred prenosom licence na drugo napravo zaključite blagajno!
Koraki si sledijo v tem zaporedju:
- zaključimo blagajno
- sinhroniziramo podatke
- preverimo podatke v zaledni pisarni:
- preverimo račune
- preverimo obstoj namenskega digitalnega potrdila
- podatki za registracijo licence
- deaktivacija naprave in izbris aplikacije
- registracija licence na drugi napravi
- preverjanje podatkov na novi napravi
- povezovanje tiskalnika z novo napravo
1. korak: Zaključimo blagajno
Pred prenosom licence iz ene naprave na drugo zaključite blagajno (procesi- zaključek blagajne), v kolikor je ta odprta.
2. korak: Sinhroniziramo podatke
Sinhronizacija bi se sicer morala izvesti že ob zaključku blagajne, vseeno ne škodi če podatke večkrat sinhroniziramo z oblakom. Na napravi v aplikaciji mobilne blagajne pritisnemo na Zadnja sinhronizacija: 
Po pošiljanju paketa za sinhronizacijo in prenosu se izpiše sporočilo, da so bili podatki uspešno sinhronirani:
Če se pojavi sporočilo: sinhronizacija ni uspela --->v tem primeru se obrnite na podporo za mobilno blagajno na pomoc@datalab.si ali na 01 252 89 21
3.Korak: Preverimo podatke v zaledni pisarni
Za prijavo na zaledno pisarno upoštevajte navodila za prijavo na zaledno pisarno, dosegljiva tudi na:
https://goo.gl/EyCh36
dolga povezava: https://usersite.datalab.eu/wiki/tabid/377/language/sl-si/topic/prijava-v-zaledne-pisarne-pantheon-ra-rc/htmlid/1004900/default.aspx
Kaj je zaledna pisarna? Na kratko: to je portal, kjer lahko od koderkoli pregledujete podatke shranjene v oblaku (na Telekomovem strežniku).
Več o zaledni pisarni in njeni uporabi pa preberite tukaj
3a. korak: preverimo račune
Številka zadnjega računa na blagajni se mora ujemati z številko zadnjega računa na zaledni pisarni.
V kolikor se številka računa ne ujema, poskusite s ponovno sinhronizacijo in se obrnite na podporo.
3b. korak: preverimo digitalno potrdilo
Ob registraciji licence na drugi napravi, se namensko digitalno potrdilo prenese iz zaledne pisarne na napravo. V zaledni pisarni pod NASTAVITVE / digitalno potrdilo preverimo, če je to uspešno nameščeno.

Digitalno potrdilo ni nameščeno- namestite ga v zaledno pisarno po navodilih za namestitev digitalnega potrdila v zaledno pisarno.
3c: Podatki za registracijo licence
Ker smo ravno v zaledni pisarni, priporočamo, da si na tem mestu shranite še podatke o licenci. Te bomo potrebovali ob registraciji na drugi napravi.
Podatki se nahajajo na Administratorski konzoli: Podatki o podjetju
4. korak: Deaktivacija naprave in izbris
4.1 Zakaj je potrebna deaktivacija?
Z registracijo licence na določeni napravi smo to licenco "zaklenili". To pomeni, da te iste licence (npr. za napravo 2) ne moremo registrirati na drugi napravi oz. ponovno registrirati na isti napravi, v kolikor tega varnostnega mehanizma ne sprostimo s postopkom opisanim v tem koraku. Varnostni mehanizem je bil dodan, da ne bi "po nesreči" uporabljali iste licence na več napravah (eden izmed razlogov).
4.2 Deaktivacijo lahko izvedemo na dva načina:
Še enkrat opozarjamo: izvedba koraka deativacije naprave je sila preprosta, vendar ima lahko nepravilna uporaba funkcije hude posledice (nepravilno številčenje računov, visoka kazen iz strani davčnega inšpektorja). Deaktivacijo lahko izvedemo neposredno iz aplikacije ali iz zaledne pisarne. Priporočamo izvedbo preko aplikacije, saj se istočasno zgodi tudi "čiščenje podatkov." Funkcija deaktivacije preko zaledne pisarne je bila dodana, ker so mobilne naprave izpostavljene visokemu tveganju za poškodbe in s tem nenadnemu prenehanju delovanja. V teh primerih izvedba deaktivacije preko mobilne naprave ni mogoča..
4.2.1 Deaktivacija na napravi:
Deaktivacijo naprave izvedemo na napravi z pritiskom na gumb »Deaktiviraj« v meniju Nastavitve, zavihku Licence. V kolikor imate več naprav, si za licenco, ki jo želite namestiti na drugo napravo, zapišite šifro naprave. Zavihek "licence" je viden samo administratorju.

4.2.3 Deakticacija v zaledni pisarni
Kako deaktiviramo licenco/ napravo v zaledni pisarni?
Alternativno deaktivacijo izvedemo preko zaledne pisarne. Po deaktivaciji aplikacije, ali še bolje pred njo, na tej napravi aplikacijo pobrišemo (priporočeno) - Obvezno prej preveriti račune v zaledni pisarni!! (korak sinhronizacije podatkov v zaledno pisarno in preverjanje številke računa)
V zaledni pisarni na Administratorski konzoli odprite zavihek Naprave. Prikazal se vam bo seznam naprav, ki jih uporabljate. Kliknite željeno napravo.

Na desni strani so podatki o deaktivaciji naprave:

Kliknemo na gumb
.
Prikaže se nam opozorilo, ki ga potrdimo.

Status naprave se iz aktiven spremni na neaktiven.
5. Korak: Registracija licence
Po uspešni deaktivaciji licence, lahko ponovimo aktivacijski postopek licenc in jo aktiviramo na drugi napravi. Prva naprava je vedno administratorska naprava.
Licenco aktiviramo na enak način, kot ste to storili prvič. Podatke za registracijo ste dobili po pošti / e-mailu. Nahajajo se tudi na zaledni pisarni pod Administratorska konzola: podatki o podjetju.
Za osvežitev spomina, kako registirati licenco, kliknite na na navodilo za registracijo licence
V kolikor imate več licen in aktivirate drugo (tretjo etc) napravo, bo aplikacija zahtevala šifro naprave. Kako do nje, najdete spodaj. oz. v poglavju o namestitvi licence.
V kolikor vas ob namestitvi iz Trgovine Play ni vprašalo za dovoljenja, jih nastavite ročno v Natavitve / aplikacije /Pantheon RARC/ dovoljenja.
To navodilo se nahaja na tej povezavi:
https://usersite.datalab.eu/Wiki/tabid/377/language/sl-SI/Default.aspx?htmlid=1006544
POZOR: Preden izdajate račune, obvezno preverite števec računov (pod nastavitve: računi). Preverite tudi pod Procesi/ računi, da so sinhronizirani. Če niso, pojdite nazaj v Nastastavitve / Računi in kliknite gumb osveži. Proces bo trajal nekaj časa. (7. korak)
šifra naprave
Po uspešni aktivaciji licence, bo program zahteval vnos šifre naprave (ko imamo več naprav). Šifro naprave lahko najdemo v glavni napravi Pantheon RA/RC aplikacije (običajno naprava 1) v meniju »Nastavitve – Licence«. Ob pritisku na določeno licenco se prikaže davčna številka in šifra naprave (slika levo).

V primeru, da se ne nahajamo na administratorski napravi se nam bo ob pritisku na željeno licenco pojavilo opozorilo, da so podatki o registraciji vidni samo v glavni napravi.
Alternativno se podatki o napravah nahajajo tudi na zaledni pisarni.
6. korak: Preverjanje podatkov na novi napravi
V nastavitve "računi" preverimo, če je števec računov pravilno zabeležen (št. zadnjega računa se mora ujemati z računom sinhroniziranim na zaledno pisarno).
7. korak: Povezovanje tiskalnika
Na novi napravi preko sistemskih nastavitev seznanimo bluetooth tiskalnik in našo napravo. Nato v aplikaciji pod nastavitve tiskalnik še določimo na kateri printer naj se dokumenti tiskajo